Европейската комисия (ЕК) може да глоби Румъния, ако страната не изпълни ангажиментите си за намаляване на прекомерния бюджетен дефицит, съобщи аг. Bloomberg, позовавайки се на свои източници.
ЕК следи отблизо икономическата ситуация в Румъния и очаква правителството на страната да представи ясен план за намаляване на дефицита през следващите седем години. Отбелязва се, че всяко отклонение от настоящите ангажименти на Букурещ в областта на икономическата политика трябва да бъде съгласувано с изпълнителния орган на ЕС.
Румънските власти от своя страна се опитват да избегнат санкции от ЕК. Новоизбраният президент на Румъния Никушор Дан се среща почти ежедневно с представители на Министерството на финансите, за да обсъждат фискалната политика. Министърът на финансите Марсел Болос подчерта, че „на този етап Румъния трябва да изпълни ангажиментите си по бюджетната реформа, преди да поиска от ЕК да преразгледа начините за намаляване на бюджетния дефицит“.
През 2024 г. Румъния е регистрирала най-високия бюджетен дефицит в Европейския съюз – 9,3%. Страната е очертала план за фискална консолидация, за да намали дефицита до 7% тази година. Данните от началото на годината обаче показват, че дефицитът остава висок, докато икономиката е в застой. Дан преди това беше заявил, че намаляването на бюджетния дефицит е приоритет на страната.
Съгласно договорите на ЕС, ЕК може да съди държава членка, която не спазва законодателството на ЕС, което потенциално може да доведе до глоба. Според Пакта за стабилност и растеж, бюджетният дефицит на страните от ЕС не трябва да надвишава 3% от БВП.
Коментари