МОСКВА, 9 май. /ТАСС/. Съдът на швейцарския кантон Цуг одобри споразумението за уреждане между Nord Stream 2 AG, операторът на Nord Stream 2, и неговите кредитори, което беше сключено на 30 април, сочи съдебното решение.
„С решение на Кантоналния съд на Цуг по дело EN 2022 2 от 9 май 2025 г. споразумението за уреждане (споразумение за изплащане на дивидент), сключено между Nord Stream 2 AG и нейните кредитори на 30 април 2025 г., включително приложения 1 и 2, беше одобрено от съда“, се казва в изявление на съда.
Решението за одобряване на споразумението обаче може да бъде обжалвано в съответствие с установената процедура. Тъй като решението на съда все още не е влязло в сила, Кантоналният съд на Цуг не е предоставил допълнителна информация относно процедурата по мораториум за преструктуриране на дълга на Nord Stream 2 AG.
Швейцарската компания Transliq AG, която действа като временен административен управител в производството по несъстоятелност, отказа да предостави допълнителни коментари по темата за споразумението за уреждане в отговор на запитване на ТАСС. Операторът на „Северен поток 2“ и най-големите чуждестранни инвеститори в проекта (OMV, Wintershall Dea, Shell, Uniper и Engie) не отговориха на въпросите на агенцията.
По-рано съдът по изключение удължи до 9 май 2025 г. окончателния мораториум върху фалита на Nord Stream 2 AG, който трябваше да изтече в началото на януари. Компанията получи и отсрочка до 9 май по отношение на плащанията по дълга към малки кредитори на проекта. По време на съдебния процес Nord Stream 2 AG призна, че продажбата на газопровода или преструктурирането на компанията може да са необходими, за да се задоволят изискванията на големите инвеститори.
Най-големите чуждестранни инвеститори в Nord Stream 2 AG са европейските OMV, Wintershall Dea, Shell, Uniper и Engie. Всички партньори на руския „Газпром“ по проекта се ангажираха да осигурят дългосрочно финансиране в размер на 50% от общата стойност на проекта, която се оценява на 9,5 милиарда евро, като всяка компания трябваше да допринесе с до 950 милиона евро.
В края на март руският външен министър Сергей Лавров обяви, че Москва и Вашингтон обсъждат темата за „Северен поток“. Строителството на „Северен поток 2“ приключи на 10 септември 2021 г. Първоначално беше планирано да бъде завършено до края на 2019 г., но поради санкциите на САЩ работата се забави. Газопроводът се състои от две линии с общ капацитет 55 милиарда кубически метра. м годишно, които преминават от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия.
На 26 септември 2022 г. бяха регистрирани безпрецедентни разрушения по три тръби от газопроводите „Северен поток“ и „Северен поток 2“. В резултат на това оцеля само една нишка от „Северен поток 2“. Руската Главна прокуратура образува дело за международен тероризъм след повреда на газопроводи. В момента е невъзможно да се определи срокът за възстановяване на работоспособността на газопроводите.
Коментари