Урсула фон дер Лайен: ЕС предпочита да преговаря, но има и силен план как да отговори на митата на Тръмп

Европейският съюз има „силен план“ да отвърне на митата, наложени от Доналд Тръмп, но би предпочел да преговаря, обяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предава The Guardian.

Тръмп, който преобърна осем десетилетия сигурност относно трансатлантическите отношения, откакто встъпи в длъжност, заплаши с мита върху стоки от цял ​​свят от сряда. Неговата администрация обяви през март, че ще наложи мита върху вносната стомана и алуминий. Увеличението на мита и върху автомобилите ще влязат в сила в четвъртък.

Говорейки пред Европейския парламент във вторник, Фон дер Лайен заяви, че следващите сектори, изправени пред мита, ще бъдат полупроводниците, фармацевтичните продукти и дървеният материал.

Според нея много европейци се чувстват „напълно обезсърчени“ от изявленията на САЩ.

„Европа не е започнала тази конфронтация. Ние не искаме непременно да отвърнем, но ако е необходимо, имаме силен план за отмъщение и ще го използваме“, подчерта тя.

След обявяването на митата за стомана и алуминий през март, еврокомисията заяви, че ще наложи контрамерки за до 26 милиарда евро американски стоки. Те включват повторното налагане на мита върху американски стоки за 4,5 милиарда долара, като дънки и мотоциклети Harley-Davidson, които бяха спрени по време на президентството на Джо Байдън. Мерките трябва започнат да се прилагат в средата на април, след като изпълнителната власт на ЕС избра да отложи първоначалната дата 1 април, за да ги приведе в съответствие с други стъпки и да прецизира позицията на ЕС сред 27-те държави-членки.

Изпълнителният орган на ЕС се консултира със страните членки относно втори транш от мита на стойност около 18 милиарда евро, обхващащи стомана, алуминий, домашни птици, говеждо, морски дарове и ядки.

Всяка от страните членки е притеснена как ще реагира Тръмп на ответните санкции срещу САЩ.

Франция например е загрижена за въздействието върху френските вина и спиртни напитки, ако комисията се насочи към американския бърбън. Неговият премиер Франсоа Байру определи предложените мита на ЕС върху бърбън от Кентъки като погрешна стъпка след срещи с френската конячна индустрия.

Съгласно търговските отношения между ЕС и САЩ, на стойност 1,6 трилиона евро през 2023 г., европейският блок изнася повече стоки през Атлантическия океан, отколкото САЩ, начело с автомобили, лекарства и фармацевтични продукти, което може да му даде лост.

Представители на ЕС не са изключили ответни мерки срещу американските служби, като спиране на правата върху интелектуалната собственост. На теория отмъщението може да бъде насочено към американски технологични компании, банки и доставчици на финансови услуги.